Jak grać w tenisa

Zasady gry w tenisa – jak grać, ile setów?

Nawet najprostsza gra ma określone reguły. Aby osiągać sukcesy, należy nie tylko je poznać, lecz również doskonalić technikę. Dotyczy to każdej aktywności, w tym „białego sportu”, do którego trzeba odpowiedniej kondycji oraz koordynacji ruchów. Przeczytaj mój najnowszy wpis, a dowiesz się, jak dobrze grać w tenisa. Wyjaśnię Ci, co to są gemy, ile setów musisz rozegrać w każdym meczu, a także za co zdobywa się punkty. Prócz tego przybliżę Ci najważniejsze zasady. Serdecznie zapraszam do lektury artykułu!

Na czym polega gra w tenisa?

Gdyby postronnej osobie, która nie zna się na tej dziedzinie, zadać pytanie o reguły, zapewne odpowiedziałaby, że chodzi o przebijanie piłki tenisowej przez siatkę. Byłaby to poprawna odpowiedź, bo rzeczywiście zawodnicy uderzają w piłkę na zmianę. Postępują tak do momentu, aż któryś z nich popełni błąd. Zacznijmy jednak od początku. Mecz rozgrywa się między dwoma albo czterema graczami (wtedy mówimy o deblu). Przy grze podwójnej pary mogą być mieszane, natomiast zwykła rywalizacja odbywa się między osobami tej samej płci.

Podczas zmagań na korcie tenisowym przeciwnicy odbijają piłkę ponad siatką. Starają się przy tym przebić ją na połowę rywala tak, aby ten nie zdążył zareagować. Jeżeli odbije się od nawierzchni więcej niż raz, zdobywasz punkt. Zasady gry w tenisa określają, że miano zwycięzcy w meczu zapewni Ci wygrana w dwóch setach. Aby wygrać jednego seta, musisz pokonać drugiego zawodnika w sześciu gemach.

Jak liczymy punkty w grze w tenisa?

Wiesz już, że mecz tenisowy składa się z gemów i setów. Sukces zapewnia zdobycie czterech punktów – kolejno 15-0, 30-0, 40-0 oraz gem. Niekiedy może dojść do sytuacji tzw. równowagi, czyli stanu punktów 40-40. W takim przypadku przeciwnicy grają do chwili, w której jednemu uda się uzyskać dwa punkty przewagi. Musisz prowadzić przynajmniej dwoma gemami aby wygrać. Jeśli osiągniecie stan 6-6, kolejnym krokiem będzie rozegranie specjalnego gema. Nosi on nazwę tie-break’a. Gracie z rywalem do siedmiu wygranych punktów (przy zachowaniu dwóch punktów przewagi).

Kiedy opisywałem zasady obowiązujące w tenisie, podawałem, ile setów potrzebujesz, aby wygrać mecz. Od tej reguły istnieją wyjątki. Między innymi, zawodnicy biorący udział w męskich turniejach Wielkiego Szlema muszą wygrać przynajmniej trzy sety. Zwykle jednak na korcie wystarczy pokonać przeciwnika w dwóch, aby móc ogłosić się zwycięzcą. Punkty zdobywasz nie tylko za bycie lepszym od rywala. Możesz je gromadzić również dzięki temu, że on będzie popełniał błędy. Powiększą Twoje konto, gdy np. wybije piłkę poza boisko lub trafi w siatkę.

Punkty potrzebne do wygranej na korcie mogą trafić do Ciebie (albo do przeciwnika) po złym zaserwowaniu. Ten, kto serwuje, po „zepsuciu” serwisu ma drugą szansę. Jeżeli ponownie mu się nie uda i dojdzie do błędu, osoba odbierająca otrzymuje punkt. Później obaj zawodnicy przechodzą na drugą stronę pola i wtedy rozpoczyna się następny punkt.

Jak grać w tenisa, aby się tym cieszyć?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy lubi wygrywać. O ile jednak nie marzysz o karierze profesjonalnego tenisisty, nie skupiaj się wyłącznie na zwycięstwach. Szczególnie na początku nie jest to zbyt rozsądne. W razie niepowodzeń łatwo się zniechęcisz, a nie o to przecież chodzi. Najpierw poznaj tenis, dowiedz się, jak grać poprawnie i ćwicz. Ciesz się czasem spędzonym na boisku, rywalizuj z partnerami na korcie, ale niech to będzie dla Was rozrywka, a nie kolejny projekt do zrealizowania.

Jak doskonalić swoją grę w tenisa?

Najprostsze rozwiązania są często najlepsze. Aby stawać się coraz lepszym graczem, trzeba trenować. Regularnie sięgaj po rakietę, bo dzięki temu będziesz mieć więcej okazji do szlifowania swoich umiejętności. Ponadto nie zapominaj o bardzo ważnej kwestii, jaką jest poprawność techniki. Jeśli z czymś sobie nie radzisz, zasięgnij porady specjalisty. Dowiesz się nie tylko tego, jak grać w tenisa, lecz również jak robić to dobrze. Zachęcam do systematycznego czytania moich wpisów, a także do kursów na profesjonalnym korcie tenisowym.

Scroll to Top