Tenis dla początkujących

Tenis dla początkujących – jak zacząć grać w tenisa?

Nie ma znaczenia, czy szukasz nowej formy aktywności, czy zainteresował Cię ten konkretny rodzaj sportu. Zawsze jest dobra pora (oraz powód), żeby nauczyć się grać w tenisa zimnego. Zastanawiasz się, czy to dziedzina dla każdego, czy może wymaga lepszej kondycji? Nie wiesz, od czego i jak zacząć? Żaden problem! Przeczytaj mój artykuł, aby poznać wskazówki, a także ćwiczenia tenisowe dla początkujących. Przekonaj się, że taka aktywność to nic trudnego, a przynosi mnóstwo satysfakcji. Zachęcam do lektury, a potem do wizyty na korcie!

Dlaczego warto zacząć grać w tenisa?

Na samym wstępie chcę Ci wytłumaczyć, dlaczego lekcje gry to znakomity pomysł. Czas spędzony z rakietą możesz traktować jako rekreację albo trening. Tenis, nawet w wersji dla początkujących, wspaniale rozwija ciało oraz umysł. Wymaga od graczy myślenia taktycznego, uczenia się strategii, planowania uderzeń oraz kalkulowania swoich możliwości kondycyjnych, żeby wytrwać na korcie przez cały mecz. Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, w tym na główny narząd – mózg.

Przy okazji zabawy masz szansę nie tylko schudnąć, ale i wyrzeźbić sylwetkę. Tenis ziemny to sport ogólnorozwojowy, a jednocześnie trening dzielony na interwały. W trakcie gry pojawiają się podskoki, na zmianę szybkie oraz spokojniejsze ruchy, jak również sprint. Spalasz kalorie, przyspieszasz metabolizm i wzmacniasz każdą grupę mięśniową, od brzucha, przez plecy i klatkę piersiową, po mięśnie nóg. Warto podkreślić, że regularne ćwiczenia z rakietą tenisową oddziałują też na stan tkanki kostnej.

Jak nauczyć się grać w tenisa?

Skoro wiesz już, że systematyczne wizyty na korcie przynoszą mnóstwo korzyści, pora dołączyć do aktywnych graczy. Należy jednak wiedzieć, że to sport wymagający, w którym najważniejsze jest porządne opanowanie podstaw. Jeżeli zainteresował Cię tenis ziemny, dowiedz się, jak zacząć trenować, aby uniknąć kontuzji. Na pierwszych treningach skup się na tym, by odbijać piłkę poprawnie i dokładnie. Nie staraj się robić tego zbyt mocno czy szybko, bo możesz wyrobić w sobie nieprawidłowe nawyki lub przeciążyć mięśnie.

Zanim staniesz się dobrym graczem, musisz uzbroić się w cierpliwość. Nawet gdy ćwiczenia zaczynają Cię nużyć, nie rezygnuj z nich. Tenis dla początkujących może wydawać się monotonny, bo polega głównie na powtarzaniu nowych ruchów kilkanaście albo i kilkadziesiąt razy. Nie zniechęcaj się, bo treningi się opłacą – z czasem gra stanie się dynamiczna, płynna, a ruchy automatyczne. Znajomość poprawnej techniki uchroni Cię przed urazami i pozwoli cieszyć się wyczuciem piłki oraz łatwością kierowania jej tam, gdzie chcesz.

Ćwiczenia dla początkujących tenisistów

Zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych treningów, dobrym pomysłem będzie zadbanie o kondycję. Sety mogą trwać co najmniej kilkadziesiąt minut, więc warto zacząć ćwiczyć, aby uniknąć kolek czy zadyszki. Na korcie tenisowym ważne są mocne mięśnie i wytrzymałe płuca, dlatego w ramach wzmacniania organizmu wprowadź do swojego planu ćwiczenia, które zwiększą wydolność układu oddechowego. Może być to pływanie, trenowanie na rowerku stacjonarnym bądź orbitreku, jazda na rolkach czy jogging. Wybierz tę formę cardio, która odpowiada Ci najbardziej.

Jeżeli chodzi o same ćwiczenia, istnieją różne ich rodzaje. Tenis ziemny dla początkujących może obejmować np. proste odbijanie piłki od ziemi. Pomoże Ci polepszyć wyczucie czasu, wpłynie także na koordynację ruchów. Kolejna propozycja to tzw. wolej. Wymaga partnera, który będzie rzucał do Ciebie piłkę ze środka kortu. Dzięki odbijaniu ćwiczysz nogi i uzyskujesz większą kontrolę nad rakietą tenisową. Możesz też biegać we wszystkich kierunkach (tzw. „pająk”), doskonalić zwinność i dokładność podczas serwowania.

Gdzie znaleźć dobrego nauczyciela tenisa?

Nie zwlekaj z decyzją jeśli interesujesz się tym rodzajem sportu. Warto przynajmniej spróbować swoich sił na korcie. Regularne ćwiczenia tenisowe to świetna alternatywa dla siłowni, zwłaszcza że możesz trenować o każdej porze roku. Dzięki nim jednocześnie aktywujesz wszystkie grupy mięśniowe, a przede wszystkim znakomicie się bawisz. Zachęcam do czytania moich kolejnych wpisów. Dowiesz się z nich, jak nauczyć się grać w tenisa, czego potrzebujesz do pierwszej lekcji, a także jak doskonalić umiejętności. A jeżeli mieszkasz w Warszawie, zapraszam na kurs.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top