Rakieta tenisowa

Rakieta tenisowa dla początkujących – jaką rakietę do tenisa wybrać?

W dzisiejszych czasach to nie tylko efektowna dziedzina, którą możesz podziwiać na ekranie. Tenis ziemny cieszy się rosnącym zainteresowaniem osób poszukujących nowych form aktywności. Przeczytaj mój artykuł jeśli zamierzasz regularnie odwiedzać kort. Uzyskasz informacje o tym, jak wybrać dobrą rakietę tenisową dla początkujących. Dowiedz się, co sprawdzi się u debiutantów, a z czego lepiej zrezygnować. Zachęcam do lektury, a potem do przekonania się, ile satysfakcji niesie ze sobą ta gra. Naprawdę warto poznać ją bliżej!

Kurs z instruktorem czy samodzielna nauka?

Na początek zastanów się, czy zamierzasz tylko spróbować, czy może grać częściej. Zapytaj znajomych, czy nie chcieliby uczyć się razem z Tobą. Spotkania w grupie albo choć z jednym partnerem mogą być świetną opcją spędzania czasu oraz integracji. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia samej nauki gry w tenisa. Weź pod uwagę skorzystanie z porady specjalisty, gdyż pozwoli Ci to uniknąć wielu błędów typowych dla początkujących – a być może i kontuzji.

Jaką rakietę tenisową wybrać?

Kiedy planujesz zakup sprzętu sportowego, nie kieruj się wyłącznie jego wyglądem ani np. reklamą. Osoba, która stawia pierwsze kroki w tym sporcie, nie musi mieć pełnej wiedzy na temat akcesoriów. Warto dopytać specjalistów, na co zwracać uwagę. Na spotkaniach doradzam uczestnikom szkoleń konkretne modele, tłumaczę, jaki rozmiar rakiety do tenisa ziemnego będzie odpowiedni dla drobnych kobiecych rąk, a po który chętniej sięgają mężczyźni. Możesz skorzystać z mojego doświadczenia.

Do zakupu należy podejść z rozsądkiem, bo źle dobrane akcesorium może utrudniać treningi. Gracze nie będą czerpać z nich przyjemności, co więcej, szybko zniechęcą się do ćwiczeń. Jeśli nie wiesz, jaką rakietę do tenisa wybrać, skup się na jej wadze oraz wymiarach. Model dla początkujących powinien być lekki. Damskie mają wagę w przedziale 260-270 gramów, z kolei męskie 270-285 gramów. Na pierwszych lekcjach dopiero uczysz się techniki i szlifujesz umiejętności. Lżejszy wariant ułatwi Ci pracę ręki podczas uderzeń, a także kontrolowanie ruchów. Prócz tego nie obciąży nadmiernie ramienia.

Odpowiedni rozmiar rakiety tenisowej

Poza niską wagą modelu dla ludzi debiutujących na korcie znaczenie przy zakupie ma również sztywność. Rakieta powinna być bardziej miękka niż odpowiedniki dla średnio- oraz zaawansowanych tenisistów. Zapewni graczowi większą moc w trakcie odbijania piłki. Kolejny aspekt to główka. Dla początkujących lepsza będzie opcja z dużym polem jej powierzchni – powyżej 102 cali kwadratowych. Gracze z większym stażem zazwyczaj używają wersji z główkami o rozmiarze 93-100.

Następny czynnik wpływa na wygodę trzymania rakiety tenisowej w dłoni. Aby komfortowo się z niej korzystało, powinna być dobrana również pod kątem wielkości rączki. Ten wymiar jest oznaczany literą L. Osoby o małych dłoniach (w tym kobiety) najczęściej sięgają po rozmiar L2, czyli modele z obwodem rączki 4 1/4 in. Warianty większe, np. L3 (4 i 3/8 in) czy L4 (4 1/2 in), nadają się dla tenisistów o dużych dłoniach. Zazwyczaj można je zobaczyć na korcie podczas gry mężczyzn.

Dobra rakieta tenisowa dla początkujących

Niezmiernie istotnym aspektem, jeśli chodzi o sprzęt do gry na korcie, jest materiał. Warto o tym wspomnieć, bo tworzywo, z którego wykonano akcesoria, wpływa na ich cenę. Na początek treningów wcale nie potrzebujesz drogiego modelu dla profesjonalistów. Nie kieruj się wyłącznie kosztami. Lepszym rozwiązaniem może być wypożyczenie. Dzięki temu w Twoje ręce trafi dobra rakieta tenisowa dla początkujących, a nie wątpliwej jakości sprzęt.

Jeżeli chodzi o wspomniany materiał, może być to aluminium, grafit albo kompozyt grafitowy. Rakiety aluminiowe są najtańsze lecz jednocześnie najmniej trwałe, a do tego obciążają rękę. Jeśli zamierzasz poświęcić się grze w tenisa na poważnie, dłuższe korzystanie z takiego modelu może narazić Cię na kontuzje. W takim przypadku weź pod uwagę wersję z kompozytu grafitowego, czyli częściowo z aluminium, a częściowo z kompozytu. To rozsądny kompromis pomiędzy ceną i jakością.

Ostatni typ jest zrobiony w całości z grafitu. Co prawda w tym zestawieniu będzie najdroższy, ale warto w niego zainwestować, bo zapewnia większy komfort gry, kontrolę oraz siłę uderzeń. Model grafitowy nie ma przy tym negatywnego wpływu na zdrowie. Śledź informacje na stronach sklepów ze sprzętem sportowym i kup wybrany produkt na wyprzedaży. Rakieta tenisowa dla początkujących może pochodzić np. z poprzedniej kolekcji i będzie przez to nieco tańsza.

Z kim nauczysz się grać w tenisa?

Jeżeli myślisz poważnie o rozpoczęciu nauki, zainwestuj nie tylko w odpowiednie ubranie oraz sprzęt. Weź pod uwagę choć kilka lekcji techniki pod okiem doświadczonego instruktora. Profesjonalista nauczy Cię pracy z rakietą tenisową oraz pokaże, jak poprawnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Może Ci też doradzić zakup akcesoriów dla początkujących. Zapraszam do wizyty na korcie, a także do lektury moich kolejnych wpisów. Dzięki nim poznasz wiele przydatnych informacji na temat fascynującego sportu, jakim jest tenis ziemny. Zachęcam do czytania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top