Piłki do tenisa

Piłki tenisowe – rodzaje i przeznaczenie

Gra na korcie przynosi zawodnikom liczne korzyści, a przede wszystkim satysfakcję. Wzmacnia kondycję i koordynację ruchów, zwiększa wydolność i pomaga schudnąć. Najpierw jednak trzeba poznać zasady, kupić odpowiedni sprzęt i akcesoria, w tym piłki do tenisa ziemnego. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje, a także co oznaczają konkretne kolory. Zachęcam do przeczytania mojego artykułu! Będziesz wiedzieć, dla kogo przeznaczona jest zielona, pomarańczowa czy różowa piłeczka, a kto powinien wybrać czerwoną. Zapraszam do lektury!

Jakie są rodzaje piłek do tenisa?

Produkty z tej kategorii różnią się między sobą kilkoma elementami. Zanim zamówisz wybrany model, sprawdź, czy będzie dla Ciebie odpowiedni. Piłki do tenisa ziemnego dzielą się na kilka typów, co ułatwia dopasowanie ich do potrzeb i możliwości graczy, a także do nawierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje też wiek zawodników. Przykładowo, najmłodsi (dzieci poniżej 5. roku życia) używają na korcie specjalnych piłeczek tenisowych z miękkiej gąbki. Są bezpieczne dla maluchów i zapewniają mnóstwo radości.

Wybieraj produkt, kierując się swoimi umiejętnościami. Piłki tenisowe mają rodzaje odpowiednie dla początkujących oraz osób średnio- i bardziej zaawansowanych. Dzielimy je na ciśnieniowe, bezciśnieniowe oraz niskociśnieniowe. Pierwsze sprawdzają się u doświadczonych graczy, którzy spędzają wiele godzin na korcie. Ciśnienie spada w nich wraz z liczbą przyjmowanych uderzeń, więc nie będą dobrym zakupem dla ludzi, którzy sięgają po rakietę rekreacyjnie. Dla nich lepsze będą bezciśnieniowe modele do tenisa ziemnego.

W odróżnieniu od wersji ciśnieniowych druga opcja zda egzamin u osób początkujących. Piłka bezciśnieniowa jest cięższa, a z powodu grubszych ścianek wydaje się twardsza. Jej budowa sprawia, że przy najmocniejszych uderzeniach zwalnia, podczas gdy ciśnieniowa przyspiesza. Jest także dłużej żywotna, więc choć nie ma tak dobrych właściwości, jest optymalnym rozwiązaniem dla mniej zaawansowanych w tenisie ziemnym. Poleca się ją również młodym zawodnikom, którzy nie umieją jeszcze zbyt mocno zagrywać.

Kolory piłek do tenisa ziemnego

Poza sposobem produkcji piłeczki do gry na korcie mogą dzielić się na konkretne kolory. To warianty niskociśnieniowe dla najmłodszych graczy. Ich barwy odpowiadają stopniowi odbicia. Między innymi, piłki tenisowe zielone to propozycja dla dzieci w wieku ok. 9-10 lat. Słabiej się odbijają i są wolniejsze od standardowych wersji o 25%. Jeśli chcesz nauczyć tenisa ziemnego malca poniżej 7. roku życia, kup mu czerwoną piłeczkę. Charakteryzuje się 75% słabszym odbijaniem niż odpowiedniki dla dorosłych. O 50% wolniejsze są modele pomarańczowe. Mogą ich używać dzieci w wieku ok. 8 lat.

Prócz modeli ciśnieniowych, niskociśnieniowych i bezciśnieniowych można spotkać się z produktami takimi jak różowe piłki do tenisa zimnego. Producenci oferują specjalne warianty do zbierania autografów. Od tych, które trafiają na kort, odróżniają je m.in. rozmiary. Są znacznie większe od standardowych – mogą mieć nawet 13 czy 23 centymetry średnicy. Poza różem można je kupić w tradycyjnym żółtym kolorze.

Jak wybrać piłkę tenisową?

To, na co finalnie się zdecydujesz, zależy od tego, ile czasu zamierzasz spędzać z rakietą, a także od Twojego wieku i umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz i planujesz bywać na korcie od czasu do czasu, wybierz bezciśnieniową piłkę do tenisa. Jeżeli chcesz trenować intensywnie, a do tego masz już wiedzę, lepszym pomysłem będzie ciśnieniowa. Chcesz, aby Twoje dziecko poznało ten sport? Zamów dla niego niskociśnieniową piłeczkę tenisową w odpowiednim kolorze.

Gdzie znaleźć profesjonalną pomoc?

Na rozgrywki na korcie możesz umawiać się z drugą połówką, przyjacielem albo grupką znajomych. Inna opcja to lekcje z profesjonalnym instruktorem, który przeprowadzi Cię przez początkowe trudności. Wsparcie specjalisty dotyczy nie tylko samej gry, lecz również doboru akcesoriów, włącznie z rodzajem czy kolorem piłki do tenisa. Jeśli nie wiesz, którą wybrać, weź pod uwagę kontakt z doświadczoną osobą. Zapraszam też do czytania moich kolejnych wpisów poświęconych tej dziedzinie sportu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top