Wszystkie transakcje Bitcoina zapisywane są w pewnych blokach z danymi o pewnej pojemności, jeżeli blok się zapełni to powstaje kolejny i analogicznie tworząc łańcuch bloków zwany blockchainem, w teorii wygląda to następująco :

Blockchain lub łańcuch bloków (czasem też łańcuch blokowy) – zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub mówiąc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy. (Wikipedia)

Bitcoin posiada otwarty kod źródłowy co oznacza, że społeczność Bitcoina decyduje o jego rozwoju. Jeżeli przykładowo jeden blok ma pojemność 1 mb to po wykonaniu określonej ilości transakcji blok ten się zapełnia co powoduje rejestrację danych na nowym bloku. Jeżeli społeczność Bitcoina uzna chęć powiększenia pojemności bloków może nastąpić FORK kryptowaluty, czyli skopiowanie całego blockchainu, ‚powiększenie’ pojemności bloków a w następstwie tej operacji powstaje nowa kryptowaluta o podobnych parametrach.
Polega to na tym, że z bloków ‚wyjmuje się’ dane dotyczące stron biorących udział w transakcji, dzięki czemu w blokach będzie miejsce na większą liczbę transakcji – proces ten nazywany jest „segregated witness”, stąd skrót SegWit. Następnie w ciągu 3 miesięcy od aktywacji technologii następuje powiększenie bloków do 2 megabajtów – oznaczenie 2x. Wprowadzenie tej technologii zaczęło się 1 sierpnia a nowa kryptowaluta jaka wówczas powstałą to Bitcoin Cash.

Poglądowo fork wygląda następująco 🙂 (grafika)
25 października 2017 ma nastąpić kolejny fork Bitcoina. Powstanie Bitcoin Gold. Ma on posiadać tę samą, co bitcoin, historię dotychczasowych transakcji. Platformy pozwalające handlować kryptowalutami już od pewnego czasie informują swoich użytkowników o ww. wydarzeniu. Platforma bitbay.net zamierza supportować zbliżającego się forka co oznacza, że posiadacze Bitcoina na platformie bitbay.net otrzymają za darmo nową kryptowalutę.

Posiadacze Bitcoina otrzymają 25 października Bitcoina Gold w stosunku 1:1 co oznacza, że jeżeli będziesz posiadał w portfelu bitbay.net np 0,5 BTC to otrzymasz 0,5 BTG zupełnie za darmo. Rozłam bitcoina, nazywany branżowo hard forkiem, to efekt dyskusji i walki, jaka toczy się wśród programistów i kopiących tę kryptowalutę. Bitcoin bowiem rozrósł się na tyle, że w obecnej formie jest coraz trudniej go wykopywać i zajmuje to coraz więcej czasu. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż można przypuszczać.

Z racji tak wielkiego wydarzenia na rynku kryptowalut kurs bitcoina na dzień dzisiejszy (12 października) idzie cały czas do góry i aktualnie znajduje się na poziomie 18 000 PLN / 1 BTC.

Pamiętaj, że niniejsza treść nie jest ofertą a jedynie przedstawieniem pewnych wątków z tematyki kryptowalut. Jeżeli jednak zdecydujesz się na inwestycje w Bitcoina to skorzystaj z mojego linku referencyjnego : https://auth.bitbay.net/ref/kwiataron

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy rejestracji to zapraszam do kontaktu tel lub po przez FB
https://www.facebook.com/przemekaron.kwiatkowski

Zapraszam również do dołączenia do grupy na FB Kryptowaluty Polska

Lukratywnych decyzji życzę i powodzenia 🙂