Szklarska Poręba – miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wys. 440-886 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z górującą nad miastem Szrenicą (1362 m n. p. m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n. p. m.) i Czarną Górą (965 m n. p. m.), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej. Szklarska jest idealnym miejscem jako baza wypadowa na górskie szlaki. Trasę wycieczki można dopasować indywidualnie pod swoje możliwości kondycyjne czy zdrowotne. Zarówno w wyższych jak i niższych partiach Karkonoszy mamy sporo miejsc, które warto zobaczyć i obrać jako cel swojego wyjazdu. W tym miejscu zaproponuję bardzo atrakcyjną, ale również dość wymagającą trasę, którą zdecydowanie polecam.

 

 

Trudność tej trasy określił bym jako średnia. Trasa wymaga kilku godzin pieszej turystyki z odrobiną trekingu, długość ok 20 km, czas wyprawy ok. 5 / 6 godz.

Ze Szklarskiej Poręby Górnej na Szrenicę prowadzi czerwony szlak będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego. Z centrum miasta szlak wiedzie ulicą Sikorskiego wzdłuż rzeki Kamiennej. Niedaleko za skałami do drogi dochodzi czarny szlak prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby. Przekraczamy tutaj most na Kamiennej.

Trasę zaczynamy od ‚Parkingu Wodospad’, szlak jest przyjemny, niewymagający, z racji że jest on blisko Szklarskiej i prowadzi na Wodospad Kamieńczyk to można spotkać na tym szlaku ciekawie ubranych turystów lub turystki. Zdarzyło mi się mijać ‚klapkowych’ turystów albo panie na szpilkach, które wyglądały jak by szły do kościoła albo na wykwintną kolację, a nie na górskie szlaki. Polecam zadbać o obuwie, po drodze mamy już pewne trudności w postaci nierówności czy kamieni, które momentami mogą być śliskie.

Tu dochodzimy do Schroniska Kamieńczyk i Wodospadu Kamieńczyk. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Stąd kierujemy się na Szrenicę / Halę Szrenicką. Kolejnym punktem na polecanej przeze mnie trasie jest Hala Szrenicka oraz Schronisko na Hali Szrenickiej. Roztacza się stąd niesamowita panorama na Góry Izerskie. Miłośnicy przyrody znajdą tutaj wiele interesujących gatunków roślin. Tuż za skałami znajduje się górna stacja wyciągu na Szrenicę, skąd czarny szlak doprowadza na szczyt w około 10 minut. Wejście na Szrenicę szlakiem zielonym i następnie czarnym zajmuje łącznie około 20-25 minut.

Idąc z Hali Szrenickiej szlakiem czerwonym dochodzimy po 15 minutach do rozstaju dróg. Szlak czerwony prowadzi do formacji skalnej Trzy Świnki. Po minięciu Trzech Świnek szukamy odbicia na czeską stronę w żółty szlak.

Żółtym szlakiem po ok. 20 minutach dojdziemy do Voseckiej Budy.

Vosecka Buda to bardzo przyjemne miejsce, gdzie można zjeść i odpocząć, widoki z tego miejsca są równie smaczne jak piwo serwowane w tym miejscu. Można podziwiać panoramę czeskiej strony Karkonoszy. Co ważne można płacić w złotówkach. Polecam. Z Voseckiej Budy kierujemy się zielonym szlakiem na wschód. Dojdziemy tą drogą do żółtego szlaku, gdzie skręcamy w lewo tzn pod górę w stronę polskiej granicy. Po kilku minutach dojdziemy do Źródła Łaby. Źródło znajduje się na wysokości 1387 m n.p.m, natomiast Łaba jest największą rzeką Czech oraz jedną z większych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych.

Dalej kontynuujemy trasę żółtym szlakiem aż do grani gdzie dochodzi do czerwonego szlaku. W tym miejscu idziemy albo letnim szlakiem (wykropkowany na mapie na biało) albo skręcamy w prawo w czerwony ‚ Główny Szlak Sudecki’ kierując się w stronę Wielkiego Szyszaka oraz Śnieżnych Kotłów, gdzie po kilkuset metrach odbijamy w lewo w Szlak pieszy żółty.
Niezależni który z tych szlaków obierzemy to wyjdziemy przy Schronisku PTTK ‚ Pod Łabskim Szczytem’

Jest to niezwykle urokliwe miejsce. Schronisko rozlokowane jest na hali pod Łabskim Szczytem na krawędzi Łabskiego Kotła i na wysokości 1168 m n.p.m. Teren porasta bogata roślinność. Można tu zjeść ciepłą zupkę, oraz pożywić się  przed ostatnim fragmentem naszej wyprawy. Wracając do Szklarskiej Poręby warto trzymać się żółtego szlaku ze względu na na ‚Krucze Skały’ które po drodze będziemy mijać.

Jest to wyprawa całodniowa, wiec polecam dobrze przygotować się do takiej wycieczki. Proszę pamiętać o porządnych butach, zapasie wody oraz dobrze sprawdzić warunki pogodowe. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko. Nie daj się zaskoczyć. Jeżeli sprawnie pokonujesz górskie szlaki to dołóż do tej wyprawy Śnieżne Kotły. Jak dla mnie jedno z najbardziej imponujących i robiących wrażenie miejsc w polskich Karkonoszach.

 

Jeżeli obraliście trasę, którą opisałem powyżej to proszę o komentarz ze swoimi wrażeniami 🙂